bilgi@cihangirhastanesi.com.tr
Cihangirde arayın
DANIŞMA HATTI 0850 888 00 70
  Cihangir Hastanesi > Bloglar > Sınav Kaygısı Nasıl Aşılmalı?

Sınav Kaygısı Nasıl Aşılmalı?

Bir sürecin sonuna yeni bir başlangıcın eşiğine geldik. Sınavların kişinin kendini denemesi icin bir fırsat olduğunu ve hiçbir şeyin sonu olmadığını unutmayalım. Hayatta başka seçeneklerimiz de olduğunu kendimize hatırlatalım.
2020-04-26
0

Sevgili çocuklar; sınav öncesi hayatınızda farklı değişiklikler yapmayın ve farklı besinler tüketmeyin. Uykunuza dikkat edin.

Birçok kişi sınav yaklaşmaya başlayınca kaygılanabilir. Kaygı stres yaratan bir durumla karşı karşıya kalındığında verdiğimiz doğal ve birçok açıdan gerekli bir duygudur. Doğru şekilde yönetirsek bizi motive eder.

Sınav öncesi ve sınav anında kaygınızı kontrol edemediğinizi hissettiğinizde nefes egzersizleri yapmak sakinleşmenizi sağlayacaktır. Nefesinizi 3-4 saniye tutun ve ağzınızdan yavaşça (6-8 saniyelik bir sürede) nefesinizi üfleyerek verin. ( Dudaklarınıza hafifçe mum üfler gibi .) Çok heycanlandığınızda kendinizle konuşun,başaracağınıza ve olumluya odaklanın. Sınav esnasında sorularla inatlaşmayın. Sorulara odaklanamıyorsanız kısa süreliğine ara verip sonra başka soruyla devam edin.

Covid-19 için maske, hijyen ve sosyal mesafeye önem verin korunduğunuzu ve gerekli önlemlerin alındığını düşünün.

Yorumlar(3)
2020-04-26
Çağın Hastalığı Bel ve Boyun Fıtığı
Boyun ağrısı toplumda sık görülen bir şikayettir ancak her boyun ağrısını boyun fıtığı olarak değerlendirmek yanlış olacaktır. Boyun fıtığı omurgada meydana gelen dejeneratif değişiklikler nedeni disk parçasının omurilik kanalına doğru uzanıp sinir köküne (lerine) baskı yapmasıdır.
2020-04-26
Diyabet ve Göz Sağlığı
Diyabet, insulin eksikliğine veya etkinliğinin azalmasına bağlı kan şekerinin yükselmesiyle (hiperglisemi) oluşan bir hastalıktır. Şeker hastalığı, göz başta olmak üzere vücutta bazı hayati organlarda kalıcı hasarlara sebep olabilmektedir.
2020-08-24
Çocuklara Vitamin Takviyesi Gerekli Mi?
Çocuklarda sağlık sorunları ile başa çıkabilmek için günlük olarak yeterli oranda vitamin almaları önemlidir. Dengeli beslenerek yeterli vitamin alınabilir ancak bazen seçici ve iştahsız olan çocuklarımızın vitamin takviyesi alması gerekebilir.
2020-08-24
Doğurganlığımı Arttırmak İçin Ne Yapabilirim?
Doğurganlığı arttırmak için atılması gereken bazı önemli adımlar vardır. İşte sağlıklı bir kadının hamile kalma şansını yükseltecek öneriler: